Глютамін – це амінокислота, яка є однією з основ спортивного харчування. Її функції не обмежуються допомогою в наборі м'язової маси. Крім того, глютамін позитивно впливає на кишечник і роботу інших внутрішніх органів. Ми можемо отримувати цю амінокислоту як з їжі, так і купити глютамін у вигляді добавки та ввести у свій спортивний раціон.

Глютамін

Для чого потрібний глютамін

Основна функція цієї поширеної амінокислоти – створення гормону росту, що забезпечує ріст м'язів. Друга важлива дія глютаміну – відновлення. Він бере участь у процесах регенерації м'язових тканин, а тому особливо корисний після інтенсивних тренувань та травм.

Крім цього, ряд органів людського організму не обходиться без глютаміну у своїй повсякденній роботі: нирки, серце, кишечник, мозок і печінку.

Підтримувати рівень глютаміну необхідно, але не завжди можливо з їжею. Для цього і існує спортивне харчування, яке допомагає закрити всі потреби тіла на шляху до здоров'я та доброго самопочуття.

Види глютаміну

Існує два різновиди глютаміну: L-глютамін і D-глютамін. Найбільш корисним є перший вид, він синтезується нашим організмом самостійно і його можна споживати з різними добавками ззовні. L-глютамін включають продукти з високим вмістом білка, наприклад, протеїн.

Популярні джерела глютаміну

Амінокислоти можна отримувати з їжею рослинного та тваринного походження.

Найбільш корисними рослинними джерелами є бобові, буряк, капуста та петрушка. До найпоширеніших продуктів з глютаміном тваринного походження можна віднести яловичину, курку, рибу, молочні продукти та яйця.

Також можна звернутися до добавок – їх дозування має бути розраховане індивідуально, з урахуванням вашого загального стану, режиму тренувань та ритму життя.

Вплив глютаміну на організм

  • Імунна система – глютамін підтримує імунітет і перешкоджає руйнуванню м'язів унаслідок хвороби: через інфекції та травми рівень амінокислот падає і організм заповнює їх за рахунок білків з м'язів. Глютамін дозволяє прискорити відновлення без втрати м'язової маси.
  • Кишечник – глютамін покращує мікрофлору кишечника та допомагає йому підтримувати захисний бар'єр, який перешкоджає викиду токсинів у кров.
  • М'язи – глютамін є основним джерелом побудови м'язової тканини за рахунок активної участі у генерації білка організмом, а також знімає втому та прискорює відновлення після травм та посилених силових навантажень.

Прийом глютаміну

Коли потрібно приймати глютамін

З обережністю та додатковими консультаціями глютамін варто приймати людям із хворобами нирок, печінковою недостатністю, раковими захворюваннями чи синдромом Рея.

В інших випадках ця амінокислота показана всім, хто зіткнувся з нестачею глютаміну в раціоні. Якщо ви споживаєте велику кількість їжі, багатої на глютамін, то додатковий прийом добавок не потрібен. Якщо ж ви запідозрили дефіцит глютаміну, то для швидкого заповнення його запасів не обійтися без спеціальних препаратів.

Як розпізнати дефіцит глютаміну

Симптомами нестачі глютаміну є:

  • постійна втома та слабкість;
  • втрата м'язової маси;
  • ослаблення імунітету та регулярні хвороби;
  • погіршення концентрації та когнітивних функцій.

Серед причин дефіциту можна виділити декілька:

  • бідний і нерізноманітний раціон;
  • відмова від м'яса та тварин продуктів без додаткової підтримки організму спеціальними добавками;
  • стрес;
  • надмірні навантаження під час тренувань;
  • інфекційні захворювання;
  • травматичні курси лікування, такі як хіміотерапія;
  • хронічні хвороби кишечника та шлунка.

Рекомендації щодо прийому глютаміну

Все залежить від того, чи є у вашому способі життя фізичні навантаження. При прийомі глютаміну в процесі тренувань важливо приймати його до та після фізичних навантажень, а також перед сном.

Без тренувань достатньо дотримуватись правил денного та вечірнього прийому добавки, зазначених інструкції.

Приблизна норма глютаміну – 5 г на добу. Вона може бути скоригована, але лише після консультації з лікарем, тренером чи спеціалістом зі спортивного харчування.

Побічні ефекти глютаміну

Дослідження не виявили побічних ефектів при щоденному вживанні до 40 г глютаміну на добу.
Однак амінокислота може спричинити алергічну реакцію, ознаками якої є:

  • нудота та блювання;
  • висипання на шкірі;
  • запаморочення та болі.

Якщо ви виявили у себе ці симптоми, припиніть прийом добавки та зверніться до фахівця.

Висновок

Глютамін – необхідний компонент для росту м'язової маси та є важливою складовою спортивного харчування. Крім цього, він допомагає підтримувати імунітет і роботу внутрішніх органів, а тому необхідний усім, хто відчуває слабкість, втому та погіршення загального стану здоров'я.

Після консультації з лікарем і виявлення дефіциту глютаміну та його причин, ви можете скоригувати своє харчування або вибрати потрібну добавку, щоб забезпечити собі відновлення, здоров'я та відмінне самопочуття.